prev
 • 03 Maj
  16:00
 • 03 Maj
  16:00
 • 05 Maj
  16:00
 • 05 Maj
  17:00
next

Leszczyński: Wang Jianan szukał stabilizacji

Niepokonany w poprzednim sezonie LOTTO Superligi Wang Jianan, w kolejnych rozgrywkach wystąpi w ZOOLeszcz Gwieździe Bydgoszcz. "Olimpijczyk z Rio de Janeiro szukał stabilnego klubu” – stwierdził menedżer bydgoszczan Zbigniew Leszczyński.
 
Pierwszy w historii polskiej ligi reprezentant afrykańskiego kraju (Kongo) jesienią ubiegłego roku grał w Spójni Warszawa. W barwach beniaminka wygrał wszystkie siedem pojedynków, a zespół – w składzie z Patrykiem Chojnowskim i Piotrem Chodorskim – stał się kandydatem do medalu i nawet był liderem. Ale tak jak niespodziewanie Wang Jianan pojawił się w stołecznej drużynie, tak też szybko ją opuścił.
 
- Niestety, ówczesne władze Spójni nie rozliczyły się finansowo z Wang Jiananem. Wyjechał z Polski, a jego były już klub pożegnał się z LOTTO Superligą, decydując się na grę w pierwszej lidze – powiedział Leszczyński, który jest jednocześnie szefem spółki Lotto Superliga prowadzącej zmagania krajowej elity.
 
35-letni Wang Jianan, który na igrzyskach w Rio pokonał znanego z LOTTO Superligi Brazylijczyka Gustavo Tsuboi 4:0, wiosną tego roku zgłosił się do menedżera ZOOLeszcz Gwiazdy Bydgoszcz.
 
- Szukał w Polsce stabilnego klubu. U nas wielkich pieniędzy nie ma, budżet skromny, ale jeśli ustalam z kimś warunki współpracy, to słowa dotrzymuję. Jako zespół mamy dobrą renomę i do niego na pewno doszła taka informacja. Wang Jiang zagra w derbowym spotkaniu z Energą Toruń 30 września. To specyficzny zawodnik, ponieważ gra czopem na bekhendzie i dysponuje świetnym serwisem – uważa Leszczyński. W przeszłości Wang Jianan pokonał m.in. Francuza Emmanuela Lebessona, Niemca Ruwena Filusa, Portugalczyka Joao Monteiro i Jakuba Dyjasa.
 
W LOTTO Superlidze jest kilku Chińczyków, którzy nie mieli szansy na grę w najmocniejszej reprezentacji świata, dlatego wybrali inne federacje. Wang Jianan reprezentuje Kongo, Wang Yang (Dekorglass Działdowo) Słowację, Kou Lei (Kolping Frac Jarosław) - Ukrainę.
 
Oprócz leworęcznego Wang Jianana, czterokrotnego medalisty African Games 2015 (złote w deblu i mikście, brąz w singlu i drużynie), w drużynie ZOOLeszcz Gwiazdy występować będą m.in. Chińczyk Wei Can, Rosjanin Viacheslav Burov, Harmeet Desai z Indii, Koreańczyk Dong Soo Kang, Artur Grela i wychowanek klubu Mateusz Ufnal.